15 Kasım 2015 Pazar

Sigarayı Şu Anda Bırakın * Allen Carr

     - Sizin nikotin bağımlılığınızla bir eroin bağımlısının uyuşturucu bağımlılığı arasında hiçbir fark yoktur.


     - Sigara içmek boşluğu doldurmaz, onu yaratır.


     - Başarısızlık korkusu mantıklı değildir. Denemezseniz baştan başarısız olmuşsunuz demektir.


     - Başarıdan korkmanızın nedeni beyninizin yıkanmış olmasıdır.


     - Korkularınızı ortadan kaldırınca başaracaksınız.


     - Sigarayı bırakma sürecinin tadını çıkartın.


     - Sabahın il sigarasının tadı iğrençtir, sizi öksürtür. Özel gelmesinin tek nedeni, tüm gece nikotinden uzak kalmanızdır; size tek rahatlatıcı gelen Küçük Nikotin Yaratığı'nı beslemenizdir, ama hissettiğiniz sersemlik duygusu "rahatlama" değil, bedeninizin zehre verdiği tepkidir.


     - Sigara içmek canınızı sıkar, sizi tembeli hareketsiz, uyuşuk biri yapar ve yaşam sevincinizi yok eder.


     - "Şu ya da bu ortamın tadını bir sigara olmadan çıkartamam," demektense, tam tersini yapın. Kendinize gerçeği hatırlatın: MUHTEŞEM DEĞİL Mİ, ÖKSÜRE ÖKSÜRE KENDİMİ ÖLDÜRECEĞİM BU KÖLELİKTEN KURTULUP ÖZGÜRCE BU ANIN TADINI ÇIKARTABİLİRİM!


     
- Kötü bir gün geçiriyorsanız, kendinize, "Tamam, bugün pek parlak değil, ama en azından artık nikotinin kölesi değilim," deyin. "Yaşamak çok güzel, artık sigara içmediğime göre çok daha güzel."


     
- Sigaranın size ZERRE KADAR FAYDASI YOKTUR. Bunun nedenini anlamanız ve kabul etmeniz gereklidir. Böylece fedakarlık duygusu hissetmezsiniz.


     - Yoksunluk duygusu tümüyle ortadan kalkmadan önce, geçiş dönemine ihtiyacınız yoktur. (Buna yanlış bir biçimde "nikotin çekilmesi dönemi" denir.) Yoksunluk fiziksel değil, zihindedir. Bu kitabı bitirdiğiniz zaman bu duygunuz da geçecek.


     - Bir sigara içmek ya da seyrek sigara içmek diye bir şey yoktur. Gerçeği olduğu gibi görün: yaşam boyu sürecek pis bir bağımlılık.


     - Ölümcül düşmanınızdan, yani sigaradan kurtulduğunuz zaman, yas tutmanıza gerek kalmaz. Tam tersine, en başından itibaren sevinç içinde olmalı ve kutlamalı, yaşamınızın geri kalanında da bunu yapmaya devam etmelisiniz. Şunu aklınıza sokun: Sigara sizin dostunuz değildir, hiçbir zaman da olmamıştır. En kötü düşmanınızdır. Hiçbir şeyden fedakarlık etmiyorsunuz, sadece çok olumlu kazançlarınız olacak.


     - Geçmişte zihniniz Küçük Canavar'ın yoksunluk duygularını, "Bir sigara yakmak istiyorum," şeklinde yorumluyordu çünkü sigaranın boşluk duygusunu, güvensizliği ortadan kaldıracağına inanıyordu. Ama artık bu duyguların nedeni olduğunu biliyorsunuz. Rahatlayın. Duygunun gerçekten ne olduğunu kabul edin ve kendinize şunu hatırlatın: "Sigara içmeyenlerin böyle bir sorunu yoktur. Bu ıstırabı sigara içenler çeker ve yaşamlarının sigara içerek geçirdikleri her anında da çektiler. Yakında sonsuza dek yok olacak. Bu muhteşem değil mi!" Böylelikle yoksunluk sıkıntılarınız kendilerini yoksunluk sıkıntısı olarak değil, mutluluk anları olarak hissettirecektir.


     - Nikotin girdisini kestiğiniz andan itibaren, Küçük Canavar ölmeye başlar. Ölürken sizden onu beslemenizi talep eder. Onu bir parazit gibi düşünün. Zihninizde onu canlandırın ve onu aç bırakarak ölüme mahkum etmekten zevk duyun.


     - Küçük Canavar onu beslemeniz için sizi mahvedemez. Siz onu mahvediyorsunuz ve yakında sonsuza dek özgür olacaksınız.


     - Nikotin korku ve paniği rahatlatmaz, onun sebebidir. Kendinizi toplayın. Paniğe kapılmanız için gerçekten bir neden var mı? Sigarayı bıraktığınız için kötü bir şey olamaz.


     - Kendiniz ve yaşamınız için çok önemli bir şey gerçekleştirdiğinizi unutmayın. Bu, hiçbir şey kaybetmediğiniz ve harika şeyler kazandığınız çok nadir anlardan biridir. Yoksunluk çekmeyeceksiniz çünkü hiçbir fedakarlık yapmıyorsunuz. Vazgeçtiğiniz hiçbir şey yok. Her türlü keder ve elemi bir kenara bırakarak heyecan, rahatlama hissedin, iğrenç karabasan nihayet sona erdi ve artık özgürlüğün tadına varacaksınız. Ta başından sigara içmeyen biri olmanın keyfine varın.


     - Bedeninizin içindeki Küçük Canavar'ı bir çölde, içecek bir şey ararken hayal edin, siz onu susuz bırakacaksınız. "Sigara istiyorum ama içemiyorum," diye düşüneceğinize, "Küçük Canavar uyuşturucu dozunu istiyor. Sigara içenler ömürleri boyunca bu ıstırabı çekiyorlar. İçmeyenlerin böyle bir derdi yok. Muhteşem değil mi, ben de sigara içmeyen biriyim ve yakında ondan tamamen kurtulacağım!" diye düşünün. Böyle yaparsanız yoksunluk sıkıntısı zevk anlarına dönüşür.


     - vazgeçtiğiniz nedir?.. öksürük ve rahatsızlık... sizi kontrol eden bir madde ve utanç... maliyet... aslında vazgeçtiğiniz hiçbir şey yoktur...

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder